badjelgeahččat lea vejolaččat dán sáni hápmi:
presens (odne) | preteritum (ikte) | |
---|---|---|
1.p.ent. | (mun) badjelgeahčan | badjelgehččen |
2.p.ent. | (don) badjelgeahčat | badjelgehččet |
3.p.ent. | (son) badjelgeahččá | badjelgeahčai |
1.p.tot. | (moai) badjelgehčče | badjelgeahčaime |
2.p.tot. | (doai) badjelgeahččabeahtti | badjelgeahčaide |
3.p.tot. | (soai) badjelgeahččaba | badjelgeahčaiga |
1.p.flt. | (mii) badjelgeahččat | badjelgeahčaimet |
2.p.flt. | (dii) badjelgeahččabehtet | badjelgeahčaidet |
3.p.flt. | (sii) badjelgehččet | badjelgehčče |
- presens nektingsform
- (odne in) badjelgeahča
- preteritum nektingsform
- (ikte in) badjelgeahččan
- perf.partisipp
- (lean) badjelgeahččan
- imperativ 2.p.ent.
- (til en) badjelgeahča
- imperativ 2.p.tot.
- (til to) badjelgeahčči
- imperativ 2.p.flt.
- (til flere) badjelgehččet
(til flere) badjelgeahččet
badjelgeahččat (verb)
-
1.
(verb) forakte;
(verb) nedvurdere
- Mii eat divtte gávpotkultuvrra badjelgeahččat iežamet kultuvrra.
- Vi lar ikke bykulturen nedvurdere vår kultur.
- 2. (verb) overse
presens (odne) | preteritum (ikte) | |
---|---|---|
1.p.ent. | (mun) badjelgeahčan | badjelgehččen |
2.p.ent. | (don) badjelgeahčat | badjelgehččet |
3.p.ent. | (son) badjelgeahččá | badjelgeahčai |
1.p.tot. | (moai) badjelgehčče | badjelgeahčaime |
2.p.tot. | (doai) badjelgeahččabeahtti | badjelgeahčaide |
3.p.tot. | (soai) badjelgeahččaba | badjelgeahčaiga |
1.p.flt. | (mii) badjelgeahččat | badjelgeahčaimet |
2.p.flt. | (dii) badjelgeahččabehtet | badjelgeahčaidet |
3.p.flt. | (sii) badjelgehččet | badjelgehčče |
- presens nektingsform
- (odne in) badjelgeahča
- preteritum nektingsform
- (ikte in) badjelgeahččan
- perf.partisipp
- (lean) badjelgeahččan
- imperativ 2.p.ent.
- (til en) badjelgeahča
- imperativ 2.p.tot.
- (til to) badjelgeahčči
- imperativ 2.p.flt.
- (til flere) badjelgehččet
(til flere) badjelgeahččet
- badjelgeahččat Sátnehistorjá → Oza buot hámiid teavsttain →
-
- badjelgeahččat verb transitiv infinitiv
- badjelgeahččat verb transitiv indikativ presens 1.p.flt.
Juoga ii doaimma?
Jus fuobmát meattáhusa, de berrešit váldit oktavuođa minguin. Čilge čuolmma ja muital guđe neahttalohkki dahje mobiilatelefovnna don geavahit, ja maid ledjet ohcame go fuobmájit váttisvuođa.
badjelgeahččat lea vejolaččat dán sáni hápmi:
- badjelgeahččat Sátnehistorjá → Oza buot hámiid teavsttain →
-
- badjelgeahččat verb transitiv infinitiv
- badjelgeahččat verb transitiv indikativ presens 1.p.flt.