hedjonit lea vejolaččat dán sáni hápmi:
| presens (odne) | preteritum (ikte) | kondisjonalis |
|---|---|---|
| (mun) hedjonan | hedjonin | hedjonivččen |
| (don) hedjonat | hedjonit | hedjonivččet |
| (son) hedjona | hedjonii | hedjonivččii |
| (moai) hedjonetne | hedjoneimme | hedjonivččiime |
| (doai) hedjoneahppi | hedjoneidde | hedjonivččiide |
| (soai) hedjoneaba | hedjoneigga | hedjonivččiiga |
|
(mii) hedjonat
(mii) hedjonit |
hedjoneimmet | hedjonivččiimet |
| (dii) hedjonehpet | hedjoneiddet | hedjonivččiidet |
| (sii) hedjonit | hedjonedje | hedjonivčče |
- presens nektingsform
- (odne in) hedjon
- preteritum nektingsform
- (ikte in) hedjonan
- kondisjonalis nektingsform
- (in) hedjonivčče
- perf.partisipp
- (lean) hedjonan
- imperativ 2.p.ent.
- (til en) hedjon
- imperativ 2.p.tot.
- (til to) hedjoneahkki
- imperativ 2.p.flt.
- (til flere) hedjonehket
hedjonit (verb)
- bli svak
| presens (odne) | preteritum (ikte) | kondisjonalis |
|---|---|---|
| (mun) hedjonan | hedjonin | hedjonivččen |
| (don) hedjonat | hedjonit | hedjonivččet |
| (son) hedjona | hedjonii | hedjonivččii |
| (moai) hedjonetne | hedjoneimme | hedjonivččiime |
| (doai) hedjoneahppi | hedjoneidde | hedjonivččiide |
| (soai) hedjoneaba | hedjoneigga | hedjonivččiiga |
|
(mii) hedjonat
(mii) hedjonit |
hedjoneimmet | hedjonivččiimet |
| (dii) hedjonehpet | hedjoneiddet | hedjonivččiidet |
| (sii) hedjonit | hedjonedje | hedjonivčče |
- presens nektingsform
- (odne in) hedjon
- preteritum nektingsform
- (ikte in) hedjonan
- kondisjonalis nektingsform
- (in) hedjonivčče
- perf.partisipp
- (lean) hedjonan
- imperativ 2.p.ent.
- (til en) hedjon
- imperativ 2.p.tot.
- (til to) hedjoneahkki
- imperativ 2.p.flt.
- (til flere) hedjonehket
- hedjonit Sátnehistorjá → Oza buot hámiid teavsttain →
-
- hedjonit verb intransitiv infinitiv
- hedjonit verb intransitiv indikativ presens 1.p.flt.
- hedjonit verb intransitiv indikativ presens 3.p.flt.
- hedjonit verb intransitiv indikativ preteritum 2.p.ent.
Juoga ii doaimma?
Jus fuobmát meattáhusa, de berrešit váldit oktavuođa minguin. Čilge čuolmma ja muital guđe neahttalohkki dahje mobiilatelefovnna don geavahit, ja maid ledjet ohcame go fuobmájit váttisvuođa.
hedjonit lea vejolaččat dán sáni hápmi:
- hedjonit Sátnehistorjá → Oza buot hámiid teavsttain →
-
- hedjonit verb intransitiv infinitiv
- hedjonit verb intransitiv indikativ presens 1.p.flt.
- hedjonit verb intransitiv indikativ presens 3.p.flt.
- hedjonit verb intransitiv indikativ preteritum 2.p.ent.
Davvisámegiella
Norsk
Suomi
English