vajáldahttit lea vejolaččat dán sáni hápmi:
presens (odne) | preteritum (ikte) | |
---|---|---|
1.p.ent. | (mun) vajáldahtán | vajáldahtten |
2.p.ent. | (don) vajáldahtát | vajáldahttet |
3.p.ent. | (son) vajáldahttá | vajáldahtii |
1.p.tot. | (moai) vajáldahtte | vajáldahtiime |
2.p.tot. | (doai) vajáldahttibeahtti | vajáldahtiide |
3.p.tot. | (soai) vajáldahttiba | vajáldahtiiga |
1.p.flt. | (mii) vajáldahttit | vajáldahtiimet |
2.p.flt. | (dii) vajáldahttibehtet | vajáldahtiidet |
3.p.flt. | (sii) vajáldahttet | vajáldahtte |
- presens nektingsform
- (odne in) vajáldahte
- preteritum nektingsform
- (ikte in) vajáldahttán
- perf.partisipp
- (lean) vajáldahttán
- imperativ 2.p.ent.
- (til en) vajáldahte
- imperativ 2.p.tot.
- (til to) vajáldahtti
- imperativ 2.p.flt.
- (til flere) vajáldahttet
vajáldahttit (verb)
presens (odne) | preteritum (ikte) | |
---|---|---|
1.p.ent. | (mun) vajáldahtán | vajáldahtten |
2.p.ent. | (don) vajáldahtát | vajáldahttet |
3.p.ent. | (son) vajáldahttá | vajáldahtii |
1.p.tot. | (moai) vajáldahtte | vajáldahtiime |
2.p.tot. | (doai) vajáldahttibeahtti | vajáldahtiide |
3.p.tot. | (soai) vajáldahttiba | vajáldahtiiga |
1.p.flt. | (mii) vajáldahttit | vajáldahtiimet |
2.p.flt. | (dii) vajáldahttibehtet | vajáldahtiidet |
3.p.flt. | (sii) vajáldahttet | vajáldahtte |
- presens nektingsform
- (odne in) vajáldahte
- preteritum nektingsform
- (ikte in) vajáldahttán
- perf.partisipp
- (lean) vajáldahttán
- imperativ 2.p.ent.
- (til en) vajáldahte
- imperativ 2.p.tot.
- (til to) vajáldahtti
- imperativ 2.p.flt.
- (til flere) vajáldahttet
- vajáldahttit Sátnehistorjá → Oza buot hámiid teavsttain →
-
- vajáldahttit verb transitiv infinitiv
- vajáldahttit verb transitiv
- vajáldahttit verb transitiv indikativ presens 1.p.flt.
Juoga ii doaimma?
Jus fuobmát meattáhusa, de berrešit váldit oktavuođa minguin. Čilge čuolmma ja muital guđe neahttalohkki dahje mobiilatelefovnna don geavahit, ja maid ledjet ohcame go fuobmájit váttisvuođa.
vajáldahttit lea vejolaččat dán sáni hápmi:
- Der/NomAg
-
- avledet handlernomen subst. flt. nominativ
- vajáldahttit Sátnehistorjá → Oza buot hámiid teavsttain →
-
- vajáldahttit verb transitiv infinitiv
- vajáldahttit verb transitiv
- vajáldahttit verb transitiv indikativ presens 1.p.flt.