ent. flt.
nominativ atnin atnimat
akkusativ atnima atnimiid
genitiv atnima atnimiid
illativ atnimii atnimiidda
lokativ atnimis atnimiin
komitativ atnimiin atnimiiguin
essiv atnimen
atnimin
Eanet sojahanhámit →

atnin (subst.)

ent. flt.
nominativ atnin atnimat
akkusativ atnima atnimiid
genitiv atnima atnimiid
illativ atnimii atnimiidda
lokativ atnimis atnimiin
komitativ atnimiin atnimiiguin
essiv atnimen
atnimin
Eanet sojahanhámit →
atnin Word history → Oza buot hámiid teavsttain →
  • atnin subst. ent. genitiv
  • atnin subst. ent. nominativ

presens (odne) preteritum (ikte)
1.p.ent. (mun) anán atnen
2.p.ent. (don) anát atnet
3.p.ent. (son) atná anii
1.p.tot. (moai) atne aniime
2.p.tot. (doai) atnibeahtti aniide
3.p.tot. (soai) atniba aniiga
1.p.flt. (mii) atnit aniimet
2.p.flt. (dii) atnibehtet aniidet
3.p.flt. (sii) atnet atne
presens nektingsform
(odne in) ane
preteritum nektingsform
(ikte in) atnán
perf.partisipp
(lean) atnán
Eanet sojahanhámit →

atnit (verb)

  • (verb) bruke
    Skuvla atná hui ollu dárogielat oahppogirjjiid.
    Skolen bruker veldig mye norskspråklige lærebøker.
    Sii duoljis ja čoarvvis atnet ávkki.
    De utnytter skinnet og hornet.
    Mun anán das fuola.
    Jeg sørger for det.
    Eadni atná ávvira mánáin.
    Mor viser omsorg for barna.
  • (frase) anse for
    Muđui atná giellaráđđi deaŧalažžan joatkit ovttasbarggu badjel rájiid.
    Ellers anser språkrådet det som viktig å fortsette samarbeidet over grensene.
  • (verb) inneha
presens (odne) preteritum (ikte)
1.p.ent. (mun) anán atnen
2.p.ent. (don) anát atnet
3.p.ent. (son) atná anii
1.p.tot. (moai) atne aniime
2.p.tot. (doai) atnibeahtti aniide
3.p.tot. (soai) atniba aniiga
1.p.flt. (mii) atnit aniimet
2.p.flt. (dii) atnibehtet aniidet
3.p.flt. (sii) atnet atne
presens nektingsform
(odne in) ane
preteritum nektingsform
(ikte in) atnán
perf.partisipp
(lean) atnán
Eanet sojahanhámit →

Juoga ii doaimma?

If you find any bugs, please get in touch with us. Describe the problem, and tell us what web browser or mobile phone you were using, or what word you were searching for when you encountered the problem.

atnin lea vejolaččat dán sáni hápmi:

Actio+Gen Word history → Oza buot hámiid teavsttain →
  • aktio genitiv
Actio+Nom Word history → Oza buot hámiid teavsttain →
  • aktio nominativ
Der/NomAct
  • avledet handlingsnomen subst. ent. genitiv
  • avledet handlingsnomen subst. ent. nominativ
atnin Word history → Oza buot hámiid teavsttain →
  • atnin subst. ent. genitiv
  • atnin subst. ent. nominativ
atnit Word history → Oza buot hámiid teavsttain →
  • atnit verb transitiv